Barion Pixel

Alternatív cukorhelyettesítők

Méz:

   Ez a szorgos kis méhek által előállított édes ragacsos anyag közel 200 tápanyagot tartalmaz. Kiváló aminosav-, vitamin- és ásványi anyag forrás. Pozitív hatást gyakorol a szív- és érrendszerre valamint a vese és a máj tevékenységére is. Erőteljes baktérium ellenes hatása is van. Azonban a sok pozitívum ellenére is érdemes mértékkel fogyasztani magas kalóriaértéke miatt.

Szőlőcukor:

   Más néven glükóz. Elnevezése megtévesztő, hiszen nem szőlőből, hanem burgonyából vagy kukoricából nyerik ki. Lebontása már a szájba kerülve a nyál hatására elkezdődik, így gyorsabban bekerül a véráramba. Gyakori fogyasztásával óvatosan kell bánni.

Nádcukor:

   A cukornád szárából, gőzöléses technikával nyerik ki, mely egy finomítatlan édesítőt eredményez. A hagyományos gőzölős eljárás mellett Ázsiában a cukornádat kipréselik, ezáltal egy édes levet kapnak, mely italként illetve ételek ízesítőjeként kerül alkalmazásra. Sokkal magasabb a fruktóztartalma, mint a cukorrépából előállított édesítőknek. Számos jótékony anyagot tartalmaz, például B-vitaminokat és nyomelemeket.

Fruktóz, azaz gyümölcscukor:

   Ez egy lassú lebomlású édesítő, mely nádcukorból készül. Lassú lebomlásának köszönhetően nem emeli meg a vércukorszintet, így cukorbetegek is fogyaszthatják.

Xylit (nyírfacukor):

   Hasonló tulajdonságokkal bír mint a gyümölcscukor, így hatása is vele megegyező. Édesítő hatása egyenértékű a finomított cukoréval, de szénhidrát tartalma 25%-al alacsonyabb.

Kókuszvirág cukor:

   Ez a kevesek által ismert cukorpótló a kókuszpálma bontatlan virágának nedvéből készül, melyet alacsony hőfokon szárításos módszerrel nyernek ki. Értékes B vitaminokat, magnéziumot, vasat, cinket és káliumot is tartalmaz a jótékony aminosavak mellett.

Eritrit:

   Édessége nagyjából 60-80%-a a finomított cukorénak. A búza vagy a kukorica keményítőjéből állítják elő, így glülóz alapú édesítőt kapunk. Szervezetünkbe jutva semmilyen metabolikus (anyagcserével kapcsolatos) negatív hatása sincsen. Szénhidrát tartalma 0% és az inzulinszintet sem befolyásolja.

Stevia:

   Eredendően dél-amerikai gyógynövény, melyből számos jótékony hatású terméket állítanak elő, mint például szirupot, port és tablettát is. Fontos figyelni az adagolására, hiszen édessége meghaladhatja a 300x-osát is a nádcukorénak, ez kivonattól függ. Kalória és szénhidrátmentes. Pozitív hatásai közt említésre méltó a magas vérnyomás csökkentése, az erőteljes gombaölő és a nyugtató hatása is.

Glicin:

   Ez alapvetően egy kollagén típusú fehérjeforrás valamint kiemelkedő mértékben tartalmaz aminosavakat is. Rendszeres alkalmazására érdemes odafigyelni. Naponta, leginkább este vagy lefekvés előtt ajánlott fogyasztani egy púpozott teáskanálnyit. Étkezések után egy kisebb mennyiség is hasznos lehet amennyiben táplálékunk nem tartalmazott kollagén típusú fehérjéket.

Agave:

   Ez az édesítő szirup formában a legelterjedtebb és legkedveltebb. Állagának köszönhetően jól oldódik. Glükózt és fruktózt is tartalmaz. Kalóriatartalma a többi cukorpótlóval hasonló, ám glikémiás indexe jóval alacsonyabb. Megemeli a vércukorszintet ugyan, de egyenletesebben.

Maltitol:

   Ez egy természetes édesítőszer, mely a cukoralkoholok csoportjába sorolható. Alapja kukoricakeményítő. Nagyjából 75-90%-a a finomított cukor édességének. Ezt használatakor érdemes figyelembe venni, ahogy azt is, hogy nagy mennyiségben fogyasztva hasmenést, puffadást és fejfájást okozhat.

Tévhit:

   A barna cukor nem kevésbé káros, mint a fehér!

   Mindez annak köszönhető, hogy ugyan azzal az eljárással készül, csupán annyi különbséggel, hogy a barna cukor előállítása során a folyamat a teljes tisztítás előtt befejeződik.

Nem szeretne lemaradni legújabb ajánlatainkról és akcióinkról?

Akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!