Barion Pixel

Mi az az ortézis?

Mi az az ortézis?

   Az ortézis az olyan speciális gyógyászati segédeszközök gyűjtőneve, melyek arra lettek kifejlesztve, hogy a testünk bizonyos funkcióinak hiányát igyekeznek pótolni. Ezek adódhatnak sérülésből, betegségből vagy szimplán a kor előrehaladtával kialakult gyengülésből, részleges vagy teljes bénulásból.

   Több csoportra osztjuk őket aszerint, hogy mely testtájékokon használhatók. Ezek alapján vannak:

  • Alsó végtagokra kifejlesztett eszközök. Ezek a talptól a csípőig alkalmazhatók meghatározott területekre.
  • Gerinc és gerinctáji rögzítők. Ezek kifejezetten a teljes hát, a csigolyák és az ágyék területét támasztják.
  • Felső végtag rögzítő eszközök. A válltól az ujjakig védik és támasztják a testet különböző helyekre kifejlesztve. Például: ujj, könyök, csukló, stb.
  • Koponya- és nyakvédő valamint rögzítők.

   További négy csoportra oszthatjuk őket funkcióik alapján. Ennek megfelelően lehetnek tehermentesítő, rögzítő, korrigáló vagy támasztó ortézisek.

  • Tehermentesítő ortézis: rendszerint olyan sérülések esetén alkalmazandó, melyek következtében a testrész nem képes tovább -vagy csak rehabilitáció után- a teherviselésre. Viselhetők törés, akadályozott mozgás vagy többszörösen bekövetkezett sérülés esetén.
  • Rögzítő ortézis: ennek az eszköznek legfontosabb feladata, hogy az ízülek mozgását a lehető legnagyobb mértékben gátolja. Traumás esetekben, törések után illetve fájdalomcsillapítás céljából is viselhető.
  • Korrigáló ortézisek: olyan esetben ajánlják viselését, melyben fennáll egy testrész nem megfelelő elhelyezkedése esetleges elmozdulás miatt. Ilyen például a gerincferdülés.
  • Támasztó ortézis: ez a sérült testrészt csak egy bizonyos irányba engedi elmozdulni. Műtétek utáni rehabilitáció rendszeres kelléke.

Hogyan állítják elő?

   Az ortézisek készülhetnek sorozatgyártásban illetve egyedi tényezők alapján is. Sorozatgyártásban olyan ortézisek készülnek, melyeknek általános viselési tulajdonságai mellett méretezésük a pártoknak és gumiszalagoknak köszönhetően széles skálán mozog. Ezeknek a gyógyászati segédeszközöknek, mint a ruháknak is, vannak általános emberi méretek alapján meghatározott konfekcióméretei. Ezeket a méreteket olyan ortéziseknél határozzák meg, melyek méretei nem állíthatók olyan széles skálán illetve több fix paraméterrel rendelkeznek, például egy deréktámasz vagy fűző esetében.

   Speciális esetekben, például egy többszörös sérülés vagy speciális testméretek esetén nem számít megfelelőnek a piacon fellelhető ortézisek egyike sem. Ilyenkor egy szakember készíti el az ortézist a beteg igényeire szabottan.

Hogyan viseljük?

   Minden ortézisről egyaránt elmondható, hogy nem viselhetők bizonyos időn túl, tehát viselési idejük limitált. Mindezt az határozza meg, hogy testünk a rehabilitációs folyamat milyen szakaszában tart, vagyis a gyógyulás mennyi időn belül következik be.

Termékpalettánkból ajánljuk:

  • Ortopéd derékszorítók
  • Sportgyógyászati termékek
  • Tartáskorrektorok

Nem szeretne lemaradni legújabb ajánlatainkról és akcióinkról?

Akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!