A hüvely ph értéke mikor megfelelő?
Mint sokan tudják a folyadékok kémhatását, vagyis pH értékét egy 0-tól 14-ig terjedő skálán szoktuk meghatározni, ahol a 7-es, vagyis a középérték a semleges kémhatás. Ennél nagyobb értékek esetén lúgos, kisebb értékek esetén pedig savas kémhatásról beszélünk. A víz pH érték például 7, vagyis semleges kémhatásúnak számít, testünkben azonban a különféle folyadékok és testnedvek eltérő kémhatásokkal rendelkeznek, vannak melyek lúgos, mások savas kémhatásúak. Nyálunk például normál esetben lúgos, és nagyjából 7,5-ös pH-val rendelkezik, ahogy vérünk is az a maga 7,3-as pH-jával. Ezzel szemben a bőrünk felületén található védőréteg egészséges állapotában enyhén savas, hiszen 4,7 és 5,75 között mozog a pH értéke. Ugyan ez igaz az egészséges hüvelyre is, melynek pH értéke 3,8 és 4,4 közötti pH értékekkel rendelkezik, vagyis enyhén savas.
Ez a savasság szükségeltetik ahhoz, hogy a hüvely természetes védelmi rendszere megfelelően tudjon működni. A hüvely ugyanis nem steril, zárt környezet, vagyis még egészséges állapotában is számtalan különféle mikoorganizmus található benne. Ha a hüvelyflóra megbomlik, vagyis a hüvely túlságosan lúgossá válik, akkor nem tud kellő hatékonysággal védekezni a különböző baktériumok és gombák ellen, vagyis könnyen kialakulhat mind bakteriális, mind gombás hüvelyfertőzés.
Hüvelyfertőzés terhesség alatt
A hüvelyfertőzés terhesség alatt gyakori jelenségnek számít, ilyenkor ugyanis nem csak a női nemi hormonok, hanem a hCG szintje is megemelkedik és emellett számos változás áll be a női szervezetben. Megváltozhat a bőr állapota, a keringési rendszer, de a hüvely normál flórája is. A hormonális változások miatt ugyanis megváltozhat a hüvely pH értéke és a normálisnál lúgosabbá válhat, így az arra fogékonyabb nőknél könnyebben alakulhat ki hüvelyfertőzés a terhesség alatt.
A hüvelyfertőzés hatása a magzatra nézve nyilván veszélyes lehet, hiszen például hagyományos szülés esetén a hüvelyben lévő baktériumok bejuthatnak a magzat tápcsatornájába is. Ezért terhesség esetén a hüvelyfertőzés megfelelő kezelése még fontosabb, mint máskor.
Forrás: YouTube - HealthLine PR Kommunikációs Ügynökség
A hüvelyfertőzés lelki okai. Beszélhetünk ilyenről?
A hüvelyfertőzés kialakulásában ugyanúgy szerepet játszhatnak külső, mint ahogy belső okok is. Ha például rendszeresen jelentős stressznek vagyunk kitéve, az okozhat hormonális működési zavarokat, mely nem csak immunrendszerünkre hathat negatívan, de akár a hüvely normál flóráját is felboríthatja, vagyis változhat annak pH értéke, így kevésbé lesz képes megvédeni saját magát a káros mikoorganizmusoktól.