Rohanó világunkban az elegendő és megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen, hogy ne boruljon fel szervezetünk egyensúlya. Ez napi 7-10 óra alvást jelent, melynek szükséges mennyisége egyénenként eltérő. Ez függ életkortól, bioritmustól, életmódtól.
Kulcsszó, a regeneráció
Testünk alvás közben, pontosabban a mély alvás állapotában képes az aktív regenerációra. Mély alvásban képződnek:
- A csontvelőben lévő sejtek
- Vörös- és fehér vérsejtek
Illetve ilyenkor jön létre a sejtosztódás a test egészében. Ezekre kizárólag a mélyalvás állapotában van lehetősége a testünknek, hiszen ilyenkor kerül a test a leginkább nyugalmi állapotba, ilyenkor lassul a pulzus, a légzés és az anyagcsere is. Így a test maximális figyelmet tud fordítani a regenerálódásra.
Melyek az alváshiány elsődleges tünetei?
Hogyan ismerhetjük fel, hogy alvásunk valóban nem kielégítő minőségű és mennyiségű? A test ha nem kap eleget valamiből, legyen az víz, vitamin vagy pihenés, jelezni fog nekünk, ezeket a jeleket pedig érdemes komolyan venni mielőtt betegség lesz a vége. Tapasztalhatunk:
- Igerlékenységet, hangulatingadozás, idegesség
- Étkezési zavarok, étvágytalanság vagy épp folytonos evési kényszer
- Zavar a memóriában
- Romlik a koncentrációs képesség, nehéz egy dologra fókuszálni
- Mozgáskoordináció minőségének gyengülése
Alváshiány, a lassú gyilkos:
Az alváshiány bizony halálos kimenetelű lehet, de nem csap le azonnal. Fázisai vannak, melyek egyre súlyosabb tüneteket mutatnak.
A hosszú távon elégtelen alvás jelentősen befolyásolja szervezetünk működését. Jelentős hatása van vérkeringésünkre, így a szív- és érrendszeri betegségek is sokkal könnyebben kialakulnak, valamint vezethet szívelégtelenséghez és szívinfarktushoz is. A hormonháztartás is felborul, ami lassú anyagcserét eredményez.
A regenerálódás hiányának hatására megnövekszik az agykárosodás kockázata, ez agyi infarktust eredményezhet. Immunrendszerünk gyengül, így a megbetegedésekre is hajlamosabb lesz. A pszichés kockázatok is rejlenek a kialvatlanság hátterében. Nagyobb eséllyel lehetünk depressziósak, kialakulhat pánikbetegség vagy jelentős indokolatlan szorongás is.
Az alváshiány gyermekkorban még veszélyesebb. Hiszen ilyenkor még egy fejlődő szervezetről van szó, így a viselkedési- és koncentrációs zavaroktól egészen a fejlődési problémákig súlyosbodhatnak az alváshiány tünetei.
Termékpalettánkból ajánljuk:
- Magne B6 Nyugalom és Álom étrend-kiegészítő
- Innopharm melatonin filmtabletta 30db