A fejfájásnak rendszerint úgy hisszük, hogy nincsen különösebb oka. Viszont fajtájától és erősségéből függően többféle betegségre is visszavezethetők az ilyesfajta panaszok. Viszont az emberek nagy százaléka ezt nem veszi figyelembe, így az utánajárás is elmarad.
Milyen kísérő tüneteket tapasztalhatunk erős fejfájás esetén?
- Szédülés
- Homályos, esetleg kettős látás
- Hányinger, hányás
- Tompa érzékelés
- Fényérzékenység, szemfájdalom
Háromféle fő fejfájás típust különböztetünk meg. A migrént, a custler fejfájást és a tenziós fejfájást.
A migrén az a fejfájástípus, melyre az orvoslás jelenlegi állása szerint nincsen megfelelő kezelési mód. Fél oldalon szokott megjelenni az a mértékű fejfájás, mellyel erőteljes kísérő tünetek járnak, mint például a látászavarok, hányinger, hányás, szédülés, fényérzékenység, zsibbadás és hangérzékenység. A nőket nagyobb százalékban érinti.
A custler fejfájás pedig átlagosan a férfiakat érinti jelentősebb mértékben. Ez a fejfájástípus periodikusan jelentkezik átlagosan 20 és 40 éves kor között. Ez egy viszonylag ritka betegségnek minősül amely néha heteken és hónapokon át is képes kínozni elszenvedőjét. Előzetes tünetek nélkül jelentkezik.
A három fejfájástípus közül ez a legenyhébb és leggyakrabban megjelenő. Nincsen jellemző helye, kiindulási pontja azonban annál több lehet.
Számon tartunk a három legismertebb fejfájás típus mellett egy másodlagos fejfájást is, melynek okai sokkal evidens ebben mint az előző háromé. Ez főként külső okok eredménye vagy kísérő tünete egy könnyebben diagnosztizálható problémának. Okai lehetnek:
- A szem megerőltetése
- Fokozott és hosszan tartó koncentráció
- Kevés folyadék fogyasztása
- Depresszió
- A nyak nem megfelelő helyzetben való hosszas tartása
- Influenza vagy megfázás
- Túl magas vagy túl alacsony vérnyomás
- Homloküreg-, szem melléküreg gyulladása