Hogyan ismerjük fel?
A Fekete nadálytő, latin nevén Symphytum officinalis a borágófélék családjába tartozik. Lágyszárú, évelő növény, mely hazánkban is honos. A nedves, árteres területek kedvelője, gyökere fekete, belül szürkésfehér, gyökértörzsét számos oldalgyökér borítja. Serteszőrös szárát, nyélre futó levelek és bogas forgóba rendeződött virágok ékesítik, melyek bíbor vagy sárgásfehér színűek.
A gyógyító növény eredete:
Az első tudományos értékű feljegyzés Kr.u. 50-ből származik, Dioszkoridész „Materia Medica” című művében értekezik a növény jótékony hatásairól, ebben már a Symphytum elnevezést is használja, amely a görög symphyo = összenöveszt szóból ered. A gyökerében koncentrálódott hatóanyagainak köszönhető erőteljes gyógyhatása. Gyűjtését az első fagyok előtt, tavasszal illetve ősszel ajánlják.
Milyen pozitív hatásai vannak?
Fájdalomcsillapító, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatását allantoin tartalmának köszönheti. Fokozza a sejtek regenerációját, hozzájárulva a törött csontok gyorsabb összeforradásához. Elősegíti a véraláfutások felszívódását, valamint a zúzódások, rándulások, ínhüvely-, visszér és aranyérgyulladások gyógyulását. Kopásos eredetű ízületi gyulladás esetén is kiváló fájdalomcsillapító.
Felhasználási módjai:
Leggyakrabban krémek, kenőcsök és alkoholos kivonatok úgynevezett tinktúrák formájában lelhető fel., azonban belsőleges használata szigorúan ellenjavallt. Pirrolizidin-alkaloid tartalmánál fogva a májra kedvezőtlen hatást gyakorol. Számos vizsgálat igazolta a külsőlegesen alkalmazott készítmények (pl.: krémek, tinktúrák) hatásosságát és biztonságosságát, ezért körültekintő alkalmazás mellett, a bőrön keresztül felszívódó alkaloidok mennyisége elhanyagolható.
Hogyan alkalmazzuk?