Átlagosan 18-23 éves korban legtermékenyebb az emberi test. Ezután a spermaszám ha lassan is, de csökken. A spermiumok aktivitásának megőrzése érdekében aktívan tehetünk. Íme ehhez pár tipp:
- Optimális testzsír százalék fenntartásával, rendszeres testmozgással növelhetjük testünk vitalitását és a tesztoszteron szintet.
- Magas antioxidáns tartalmú ételek fogyasztásával javítható a termékenység. Az antioxidánsok közül a Q10 enzim fogyasztása kiemelten
- Az elegendő és pihentető alvás szervezetünk egészséges folyamatainak fenntartása érdekében kiemelten fontos, így igaz ez a spermiumok minőségét illetően is.
- A rendszeres alkoholfogyasztás és dohányzás elhagyása kifejezetten fontos a termékenység szempontjából, hiszen aktívan csökkenti a tesztoszteron szintet, gyengíti a spermák mozgékonyságát és rontja azok minőségét.
- Vitaminok, ezek közül is a C- és a D-vitamin kiemelten fontos, hiszen ezek erősítik az antioxidánsok hatásait, illetve növelik a tesztoszteron szintet, ezáltal javítva a termékenységet.
- A herékben és a spermiumok ban jelentős százalékban jelen van a DAA, mely szintje jelentősen befolyásolja a férfiak termékenységét.
- Amennyiben lehetőség van rá, érdemes a stresszt minimalizálni, hiszen ez a testben lévő kortizol szintjét megnöveli, mellyel egyidejűleg csökken a tesztoszteron szintje.
- A cink megfelelő mennyiségű bevitele szintén fontos. Amennyiben táplálkozás által nem tudjuk beszerezni a szervezetünk számára szükséges mennyiséget, ezt tudjuk kapszulák vagy tabletták segítségével is pótolni. Hiánya alacsony tesztoszteron szintet, a spermiumok minőségének romlását illetve a meddőség kockázatát is jelentheti.
- Van egy olyan hatóanyag, mely már a népi gyógyászatban is elterjedt volt természetes tesztoszteron fokozóként. Ez a tribulus terrestris, másnéven királydinnye.
- Az ashwagandha, másnéven az indiai ginzeng gyökerének, valamint annak kivonatának fogyasztása jelentősen növeli a termékenységet.
- Érdemes a magas ösztrogén tartalmú táplálékokat. Ilyen például a szója, a szójatej, szezámmag, lenmag, tofu, diófélék, pisztácia, aszalt szilva, aszalt barack, datolya, fehér- és fekete bab.
- Érdemes kerülni a vényre kapható gyógyszereket, hiszen ezek nagyon erős vegyületek, melyeknek mellékhatásai közt szerepelhet a termékenység romlása is.