Mi az a gluténérzékenység?
A gluténérzékeny emberek az árpában, zabban, búzában és rozsban található egy bizonyos típusú fehérjére érzékenyek. Amennyiben ezek mégis rendszeres elfogyasztása kerülnek, az erre intoleráns szervezet nem tudja megemészteni, feldolgozni, ennek eredményeként a szervezet ellenanyagot termel. Ezáltal a vékonybélben található bélbolyhok sérülnek, ezután ellaposodnak, majd el is halnak. Ennek következtében felszívódási zavar alakul ki, amely azt jelenti, hogy a szükséges tápanyagokat hiába viszi be az ember a szervezetébe, ha azok nem kerülnek felhasználásra, tehát nem épülnek be.
Az emberek nagy része rendelkezik gluténérzékenységre való hajlammal, de ezekből nem alakul ki minden esetben betegség. Ez egy öröklődő probléma, tehát amennyiben a családban is van gluténérzékeny, érdemes kivizsgáltatni a többi családtagot is.
Hogyan ismerhetjük fel?
Vegyük sorra a gluténérzékenység klasszikus tüneteit:
- Étvágytalanság és fogyás
- Folyamatos hasmenés és puffadás
- Fogak korai romlása, fogzománc elvékonyodása és annak hibái
Ezek a tünetek lehetnek különböző intenzitásúak, ettől függetlenül a szervezetre gyakorolt önkárosító folyamat ugyanolyan veszélyes.
Azok a tünetek, melyeket a kialakult autoimmunitás és felszívódási nehézség okoznak, szintén komoly problémát jelentenek:
- Sűrű fejfájás, migrén kialakulása
- Hajhullás
- Köröm töredezése
- Menstruációs problémák
- Vashiány, vérszegénység
- Folyamatos fáradékonyság
- Fáradékonyság, teljes testre kiható gyengeség
Amennyiben ezekkel a tünetekkel találkozunk a mindennapjainkban, érdemes egy a webshopunkban is kapható otthoni vérteszt elvégzése, majd ennek esetleges pozitív eredménye után egy átfogó laboratóriumi vizsgálat kérése.