Mi az a menstruáció?
A női szervezet egyik ciklikus alap folyamata, mely rendszerint átlagosan 28 naponta 4-7 napra megy végbe. Lényege, hogy hormonális változások során a megtermékenyítetlen petesejt vérrel együtt távozik a hüvelyen át. Ez a folyamat átlagosan 10 és 15 éves kor között kezdődik és 45-65 éves kor közt marad abba. A menstruáció kezdetben nem rendszeres, általában 18-19 korban vesz fel egy állandóságot. Terhesség alatt szünetel.
Tünetei:
A kellemetlen alhasi fájdalmak mellett görcsök is kínozhatnak minket. A méh falának összehúzódása által a vérzések tisztul a szervezet. Az összehúzódások okozzák rendszerint az erőteljes fájdalmakat. Amennyiben a hormonok nem megfelelő arányban vannak jelen a szervezetben, a vérzés rendszerint erősebb fájdalommal jár, melyek inkább a fiatal korosztályra jellemzőek, hiszen nekik még nincs rendszer a menstruációban.
Egyénenként változó, hogy ki mennyi ideig és milyen intenzitással éli meg a menstruációt. Amennyiben a normálistól eltérő tapasztalataink vannak, például a szokatlannál erősebb fájdalom vagy darabos vérzés, ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen így kiszűrhetők a komoly betegségek, mint például a háttérben meghúzódó hormonzavar, gyulladások, fertőzés vagy mióma.
Enyhíthetjük ezeket a fájdalmakat?
Természetesen. Ilyenkor felettébb fontos a sok folyadék fogyasztása. A meleg lázítja a görcsöket, így érdemes betakarózni, meleg vizes palackot tenni a hasra. A mozgás görcsoldó hatása nem elhanyagolható ebben az esetben sem.